05 stycznia 2021

Z czego wynika popularność okien plastikowych?

Okna to bez wątpienia jedne z najważniejszych elementów każdego domu czy mieszkania. Dzięki nim mamy dostęp do naturalnego światła słonecznego, ale także możemy powiększyć optycznie właściwie każde wnętrze. O rzeczach tych wiadomo nie od dzisiaj, dlatego przeszklenia były popularne i często stosowane już wieki temu. Do dzisiaj niewiele się w tym temacie się zmieniło i duże okna nadal są popularne, a nawet coraz bardziej pożądane. Jednak dzisiaj okna są już inne niż były jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Obecnie w stolarce okiennej królują okna plastikowe, które właściwie wyparły okna drewniane. Z czego jednak wynika tak duża popularność okien PCV?

 

Okna plastikowe – czy naprawdę są tak popularne?

 

Żeby przekonać się jak popularne są okna PCV, warto sięgnąć najpierw do historii. Materiał, o którym mówimy, czyli PCV (a właściwie PVC) został wynaleziony już w XIX wieku, ale dopiero w wieku XX został zastosowany do produkcji okien. Pierwsze tego typu okna pojawiły się w Niemczech w drugiej połowie XX wieku. Do naszego kraju stolarka plastikowa dotarła dopiero w latach siedemdziesiątych, bowiem pierwsza fabryka okien plastikowych w Polsce, powstała w 1974 roku. Od tego momentu okna plastikowe zaczęły szybko wypierać okna produkowane z drewna. I chociaż obecnie, technika produkcji okien drewnianych została mocno udoskonalona, to jednak okna PCV wciąż cieszą się największą popularnością. Specjaliści szacują, że dzisiaj 80% wszystkich montowanych okien stanowią właśnie okna plastikowe.

 

Okna plastikowe – z czego wynika ich popularność?

 

Mówiąc o popularności okien plastikowych, trzeba wręcz wspomnieć o ich zaletach, których jest naprawdę sporo. Tak naprawdę to właśnie cechy użytkowe, ale nie tylko one, sprawiają, że okna plastikowe zdobyły popularność i nadal się nią cieszą. Jakie to cechy?

 

  • Ekonomia

Jak by nie patrzeć, ekonomia to bardzo ważna sprawa i to właśnie poniekąd jej okna plastikowe zawdzięczają swoją popularność. Są one po prostu sporo tańsze od stolarki drewnianej czy aluminiowej. Jednak mimo relatywnie niskiej ceny, okna te mają sporo zalet, często takich, które inne materiały nie posiadają. Poza tym koszt zakupu okien plastikowych to jedno, a ich użytkowanie to zupełnie inna sprawa. Okna PCV są wyjątkowo energooszczędne, czyli charakteryzują się wysoką termoizolacją. Dzięki temu pomagają one ograniczać straty ciepła w naszym domu, a to przekłada się bezpośrednio na to, że płacimy niższe rachunki.

  • Wytrzymałość

Kolejną cechą okien plastikowych jest ich znaczna wytrzymałość i to mimo lekkiej konstrukcji, jaką zapewnia PCV. Pamiętajmy, że okna w dużej mierze są narażone na czynniki zewnętrzne i pogodowe. Właśnie okna plastikowe są na takie warunki najbardziej odporne. Dla porównania okna drewniane mogą się wypaczać i łatwo chłonąć wilgoć, co jest całkowicie wyeliminowane przy oknach plastikowych. Reasumując, okna PCV są solidne i dzięki temu mogą nam służyć przez wiele lat.

  • Utrzymanie czystości i konserwacja

 

Okna plastikowe są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Wystarczy je przetrzeć wilgotną szmatką i wyczyścić, ale w razie potrzeby można użyć do ich mycia także “mocniejszych” środków bez ryzyka ich uszkodzenia. Do tego okna takie właściwie nie wymagają konserwacji, która wymagana jest przy innych rodzajach okien. I znowu warto przywołać tutaj okna drewniane, które trzeba konserwować, czyli malować specjalnymi środkami pomagającymi zachować ich właściwości i poprawić trwałość.

 

Inne cechy

 

Wszystko to, o czym wspomnieliśmy, to jedynie główne cechy okien plastikowych. Ale okna te mają zdecydowanie więcej zalet. Na przykład bez problemu można wybrać pasujący nam kolor takich okien a dzięki temu pasują one właściwie do każdej stylistyki budynku. Mogą także przybierać różne kształty i być produkowane w bardzo różnych wielkościach i formach, na przykład jako okna przesuwne czy uchylne. Do tego, jak już wspomnieliśmy, okna PCV charakteryzują się także bardzo wysokim poziomem termoizolacji.

Domyślna treść artykułu.

 

W każdym nowo utworzonym artykule pokaże się wpisany tutaj tekst. Wpisz więc tutaj domyślną treść nowego artykułu lub instrukcję dodawania nowego artykułu dla swojego klienta.

                           bezpłatny pomiar : +48 662 032 143

logo

Centrum Okien i Drzwi

bezpłatny pomiar : +48 662 032 143

odwiedź nas również na

logo

spełnimy twoje oczekiwania

Powiedz nam czego potrzebujesz a my 

logo

Centrum Okienne


 

 

 

 

Telefon

+48 62 757 69 69

 

Email

biuroalando@avante.pl

 

Adres

Kalisz, Majkowska 17

© Copyright 2024 Alando Kalisz