23 lutego 2023

Jak dobrać parapet do okna?

Jeśli jesteś na etapie wyboru stolarki do nowego domu, musisz podjąć decyzję nie tylko co do wyglądu okien, ale i dopasowanych do nich parapetów. Wykończenie ściany znajdującej się pod oknem wymaga pracy zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Obydwa rodzaje parapetów mogą być wykonane z różnych materiałów i pełnią różnorakie funkcje.

 

Parapety wewnętrzne

 

Parapety zlokalizowane w pokojach mają za zadanie nie tylko estetyczne wykończenie okien aluminiowych, plastikowych czy drewnianych. Zapewniają też odpowiednią cyrkulację ciepłego powietrza, unoszącego się z kaloryferów. Aby dobrze pełniły swoją funkcję, powinny być szersze o kilka centymetrów od okna. Muszą być prawidłowo zamontowane i wykonane z odpowiednich materiałów. Najbardziej ekonomiczne są parapety PCV, które występują w wielu kolorach, są lekkie, wytrzymałe i łatwe do czyszczenia. Parapety drewniane pasują zwłaszcza do okien drewnianych. Zabezpiecza się je farbą, lakierem lub woskiem. Parapety wykonane z kamienia lub konglomeratu dobrze łączą się z nowoczesną stolarką aluminiową. Kolorem podokienniki powinny być zbliżone do odcieni okien lub ścian.

 

Parapety zewnętrzne

 

Parapety zewnętrzne zabezpieczają ścianę elewacji przed zaciekami, które mogą powstawać podczas opadów deszczu. Odprowadzają wodę poza obszar okna dzięki kapinosowi. Jest to specjalnie wyprofilowane zagięcie, które wymusza spływanie deszczówki przed licem budynku. Z czego wykonać podokienniki zewnętrzne? Najpopularniejsze i najtańsze są parapety stalowe, dostępne w wielu odcieniach, które możesz dopasować do koloru okien. Za najtrwalsze i najdroższe uchodzą parapety kamienne, produkowane w wielu wariantach kolorystycznych. Stosowane są też takie materiały jak konglomerat, PCV, klinkier, aluminium i niezbyt często drewno.

                           bezpłatny pomiar : +48 662 032 143

logo

Centrum Okien i Drzwi

bezpłatny pomiar : +48 662 032 143

odwiedź nas również na

logo

spełnimy twoje oczekiwania

Powiedz nam czego potrzebujesz a my 

logo

Centrum Okienne


 

 

 

 

Telefon

+48 62 757 69 69

 

Email

biuroalando@avante.pl

 

Adres

Kalisz, Majkowska 17

© Copyright 2024 Alando Kalisz