18 października 2022

Jak dbać o okna drewniane?

Odpowiednie dbanie o drewniane okna to gwarancja, że długo zachowają nie tylko właściwości użytkowe, ale też wspaniały wygląd. Również wizyty serwisanta będą rzadsze, a konieczność renowacji nie przysporzy nam zmartwień. Jednak w jaki sposób dbać o okna z drewna? Jakimi preparatami je pielęgnować?

 

Kilka słów o myciu ram okiennych i samych okien

 

Wielu specjalistów jest zdania, że okna wykonane z drewna powinno się czyścić do trzech razy w roku. Na początku należy wytrzeć ramę z kurzu za pomocą miękkiej bawełnianej ściereczki. Na rynku są doskonałe specjalistyczne preparaty, które występują również w wersji do drewna i delikatnie myją powierzchnię. Również płyn do mycia naczyń dobrze się sprawdzi do dokładnego umycia ram. Warto jednak zwrócić uwagę, czy preparat nie ma w swoim składzie amoniaku, czy środków żrących, które mogą uszkodzić drewno. Pamiętajmy też o parapecie, który należy dokładnie wyczyścić z nagromadzonego brudu i kurzu. 

 

Sprawdź stan lakieru i uszczelek

 

Przy okazji mycia ram, warto sprawdzić, czy lakier jest w dobrym stanie. Jeśli spostrzeżemy drobne uszczerbki, należy je oczyścić oraz delikatnie wygładzić papierem ściernym o granulacji 200-400. Na koniec wygładzone zadrapanie należy polakierować preparatem dobranym do rodzaju drewna. 

Bardzo istotnymi elementami drewnianych okien są uszczelki, dlatego niezbędne jest, aby raz do roku sprawdzić ich stan. Przy okazji warto naoliwić okucia okienne i sprawdzić, czy działają bez zarzutu. 

 

Czy warto poddawać okna gruntownej renowacji?

Co kilka lat należy zastanowić się nad renowacją drewnianych okien, co warto zostawić w rękach doskonałych specjalistów. Jeśli będziemy dobrze dbali o okna, renowacja obejmie jedynie naprawę drobnych uszkodzeń, co zapewni bezproblemowe użytkowanie w ciągu następnych lat. 

                           bezpłatny pomiar : +48 662 032 143

logo

Centrum Okien i Drzwi

bezpłatny pomiar : +48 662 032 143

odwiedź nas również na

logo

spełnimy twoje oczekiwania

Powiedz nam czego potrzebujesz a my 

logo

Centrum Okienne


 

 

 

 

Telefon

+48 62 757 69 69

 

Email

biuroalando@avante.pl

 

Adres

Kalisz, Majkowska 17

© Copyright 2024 Alando Kalisz