30 października 2020

Co to znaczy, że okno jest energooszczędne?

Energooszczędność to dzisiaj już nie tyle moda, a wręcz konieczność. Koszty energii wzrastają, zatem każdy z nas stara się jak najefektywniej ową energię oszczędzać. Wybierając przedmioty codziennego użytku, sięgamy po energooszczędne żarówki czy sprzęt AGD i RTV. Powstają całe energooszczędne domy, a coraz większą popularnością cieszą się także energooszczędne okna. W końcu energia to nie tylko ta elektryczna, czyli prąd. Ale wróćmy do okien. Co to właściwie znaczy, że okno jest energooszczędne?

 

Okna energooszczędne, czyli jakie?

 

Okna energooszczędne stały się od jakiegoś czasu standardem w nowoczesnym budownictwie. Z jednej strony - jak już wspomnieliśmy - jest to efektem chęci oszczędzania energii, która staje się coraz droższa, ale z drugiej strony prawo coraz bardziej wymaga stosowanie rozwiązań oszczędzających energię. Stąd także pojawienie się okien energooszczędnych. Nazwa ta sama w sobie może być problematyczna, ponieważ oficjalna definicja takiej stolarki okiennej nie istnieje. Zatem przyjąć musimy, że za energooszczędne uznamy takie okna, które pozwalają na budowę domu energooszczędnego. Dom taki to budynek, którego zapotrzebowanie na energię nieodnawialną, wykorzystywaną do ogrzewania czy wentylacji, nie przekracza rocznie 70 kWh/m².  Co ciekawe, od początku roku 2021 każdy nowy dom w praktyce ma być już energooszczędny, ponieważ od tego właśnie roku zgodnie z przepisami w każdym domu zapotrzebowanie na energię nieodnawialną nie może przekraczać 70 kWh/m² w skali roku.

 

Zatem okna energooszczędne to okna, które jak wskazuje nazwa, mają za zadanie oszczędzać energię bardziej niż inne okna dostępne na rynku. Są to konstrukcje, które minimalizują straty energii cieplnej z budynku, poprawiając równocześnie jego termoizolację. Głównym parametrem opisującym energooszczędność okna jest współczynnik przenikania ciepła oznaczany jako "Uw". Wskazuje on, jak dużo ciepła ucieka przez okno wskutek różnicy temperatury wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Dla okien nazywanych energooszczędnymi Uw nie może przekraczać 1,0 W/(m2K), chociaż należy pamiętać, że im niższy jest ten parametr, tym lepiej. Warto także wyjaśnić, czym tak naprawdę jest parametr Uw. Jak wiemy okno składa się z szyby, czyli przeszklenia oraz ramy, zwanej profilem. Oba te elementy także mają swój współczynnik przenikania ciepła - odpowiednio Ug i Uf. Wypadkową tych dwóch parametrów jest właśnie Uw, czyli wspomniany wyżej współczynnik przenikania ciepła całego okna. Dlatego to właśnie ten parametr wyliczony dla gotowego, konkretnego produktu, powinien nas najbardziej interesować.

 

Montaż okna — równie ważny jak samo okno

 

Okno energooszczędne działa w prawidłowy sposób tylko wtedy, kiedy będzie prawidłowo zamontowane. Okazuje się bowiem, że sam montaż okna ma również olbrzymi wpływ na to czy będzie ono faktycznie oszczędzać energię. Niedbałe lub niewłaściwe zamontowanie takiego okna spowoduje, że mimo świetnych parametrów technicznych wcale nie zaoszczędzimy na energii, a nawet możemy zacząć tracić jej więcej. Dla okien energooszczędnych stosuje się tak zwany ciepły montaż, czyli montaż z zastosowaniem membran paroszczelnych i paro przepuszczalnych. Stosuje się go przede wszystkim w budynkach, posadawianych w technologii muru jednowarstwowego, gdzie tak zwany węgarek jest tworzony z warstwy ocieplenia. Inny montaż okien energooszczędnych, zwany montażem w warstwie ocieplenia, to montaż z zastosowaniem specjalistycznych konsol lub termobelek.

 

Podsumowując okno energooszczędne to takie, którego parametry wskazują na odpowiednią przenikalność cieplną, ale aby okno takie faktycznie oszczędzało energię, musi być także w odpowiedni sposób zamontowane.

                           bezpłatny pomiar : +48 662 032 143

logo

Centrum Okien i Drzwi

bezpłatny pomiar : +48 662 032 143

odwiedź nas również na

logo

spełnimy twoje oczekiwania

Powiedz nam czego potrzebujesz a my 

logo

Centrum Okienne


 

 

 

 

Telefon

+48 62 757 69 69

 

Email

biuroalando@avante.pl

 

Adres

Kalisz, Majkowska 17

© Copyright 2024 Alando Kalisz