25 lutego 2022

Co jest przyczyną zaparowywania okien?

Często się zdarza, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, że okna są zaparowane. Czy jest to naturalne? A może zjawisko to świadczy o jakiejś wadzie konstrukcyjnej okien? Wyjaśniamy, co jest jego przyczyną.

 

Parowanie okien – dlaczego tak się dzieje i czy można temu zapobiegać

 

Nawet na najlepszych i dobrze zamontowanych oknach niekiedy może się pojawiać para wodna. Jest to naturalne zjawisko wynikające z praw fizyki. Istnieje kilka przyczyn zaparowanych szyb. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy jest duża różnica temperatur wewnątrz pomieszczenia i na zewnątrz, czyli między zewnętrzną a wewnętrzną częścią okna. Kolejną przyczyną mogą być warunki zewnętrzne, takie jak bliskość zbiorników wodnych. Znaczenie też ma to, jak umiejscowione względem światła są okna.

 

Para będzie się skraplać również wtedy, gdy w pomieszczeniu jest duża wilgotność. Dzieje się tak, chociażby w kuchni podczas gotowania albo w łazience po gorącym prysznicu lub kąpieli. Zaparowane szyby mogą być również oznaką tego, że w pomieszczeniu nie ma odpowiedniej wentylacji. Co można zrobić, aby szyby nie parowały od wewnątrz? Przede wszystkim należy zadbać o właściwą cyrkulację powietrza w mieszkaniu. Do pomieszczenia powinno docierać świeże powietrze, a wilgoć trzeba odprowadzić na zewnątrz.

 

Okna zazwyczaj mają specjalne otwory wentylacyjne lub listwy, które regulują dopływ powietrza, czyli tak zwane nawiewniki. Podczas gotowania powinno się włączać okap, który pochłonie część pary wodnej, a po ciepłej kąpieli najlepiej wywietrzyć łazienkę. Dobrze jest też zadbać o to, aby temperatura w pomieszczeniu była stała, powinna wynosić od 18 do 21 st. C. Wilgotność w domu nie powinna przekraczać 40%. Jeśli w mieszkaniu są grzejniki, to najlepiej, aby były one umiejscowione pod oknami. Jeśli z jakiegoś powodu w mieszkaniu panuje zbyt duża wilgoć, to warto w takiej sytuacji zainwestować w osuszacz powietrza przeznaczony do użytku domowego. Jedyna sytuacja, gdy zaparowane okna mogą nas niepokoić, jest wtedy, gdy para pojawia się między szybami. W nowoczesnych oknach woda nie powinna się skraplać między szybami i może to świadczyć o tym, że stały się nieszczelne i straciły swoje właściwości izolacji termicznej.

                           bezpłatny pomiar : +48 662 032 143

logo

Centrum Okien i Drzwi

bezpłatny pomiar : +48 662 032 143

odwiedź nas również na

logo

spełnimy twoje oczekiwania

Powiedz nam czego potrzebujesz a my 

logo

Centrum Okienne


 

 

 

 

Telefon

+48 62 757 69 69

 

Email

biuroalando@avante.pl

 

Adres

Kalisz, Majkowska 17

© Copyright 2024 Alando Kalisz